top of page
Swimming
FnDDwgRXEAEPQPT_edited.jpg

Camden Smith and Nathan Pennigwerth (from far left) were 1-2 in the 50 free at the Iroquois Invitational on Jan. 21. Swimmers are posed from left according to finish, 1-6. Oil City's Caleb Stover took fourth. (Photo by Tom Pfennigwerth.)

IMG_0410.jpeg

Oil City swimmers display their plaque after finishing second to Fairview Jan. 21 in the Iroquois invite. (Photo posted by the team on Facebook)

Oilers take 200, 400 free relays at Iroquois invitational
FnFxuneXgAAOJUh.jpeg

Point-getters for Oil City at the Iroquois meet were (from left) Bob Wheeler, Sam Smith, Caleb Stover, Charlie Motter, Logan Rakow, Garrett Morse and Conner Malek. (Photo by Kelly Malek).

Smith, Pfennigwerth
1-2 in 50 free for Knights
FnDDwgTXwAEfiLj_edited.jpg

Nate Pfennigwerth (from left), Camden Smith, Ethan Nightingale and Kye Winslow took third in the 200 free relay at Iroquois. (Photo by Tom Pfennigwerth.)

Feb. 2

Franklin boys 97, Sharon 70

Triple winners

Camden Smith -- medley, IM, fly

Double winners

Ethan Nightingale -- medley, 200 free relay

Bryson Watson -- medley, 200 free relay

Others

Jacob Balsamo -- 200 free relay

Andrew Young -- 200 free relay

Kye Winslow -- medley, fly

 

Franklin  girls 86, Sharon 75

Four-event winners

Sydni Hoobler -- medley, 50, 100 free, 200 free relay

Alaina Brown -- medley, IM, 200 free relay, breast

Others

Ellie Coyer -- 500

Allyson Wilson -- medley, 200 free relay

Jersie Porter -- medley, 200 free relay

Boys are 8-2; girls 4-5-1. Next dual: Thursday at home with Oil City

IMG_0399_edited.jpg

Alaina Brown, a Rocky Grove student who swims for Franklin, signed a letter-of-intent tp continue her athletic career at Cleveland State.

Feb. 2

Oil City boys 61, Farrell 0

Four-event winners

Jacob Wenner -- medley, 200 free relay, 500, breast

Jackson Dilks -- merely, IM, 100 free, 200 free relay

Double winners

Kade Morrison -- medley, 200 free relay

Cale Thompson --open 200, 200 free relay

Oil City girls 85, Farrell 17

Triple winner

Annabella Sharrar -- medley, 200 free relay, back

Double winners

Kelly Weilacher -- medley, 500

Julia Fischer -- medley, 200 free relay

Ava Phillips -- open 200, 200 free relay

Others

Alizabeth Young-Johnson -- medley

Morgan Wessell -- IM

Ansly Svolos -- 100 free

Catherine Rigg -- 200 free relay

Boys 9-0, girls 6-3 Next dual: Monday at home with Titusville

bottom of page