2021 Playoffs

Links:
BDCFF2E7-59E3-470C-BF98-C5498693CA34.png
PIAA districts
Cole celebrates.jpeg

Dakota Cole displays the District 10 championship plaque that Oil City won in 2020.

27732C36-D7FD-46A0-8A53-D5D616F84309.jpeg
District 10

Class 1A

Quarterfinals

Oct. 29-30

Reynolds 34, Cambridge Springs 20

Maplewood 19, Mercer 7

Eisenhower 39, Saegertown 0

Semifinals

Nov. 5

Cochranton 14, Maplewood 12

Reynolds 56, Eisenhower 27

Championship

Nov. 12

Reynolds 23, Cochranton 0

Class 2A

Semifinals

Nov. 5

Farrell 60, Greenville 14

Wilmington 41, Northwestern 21

Championship

Nov. 12

Farrell 48, Wilmington 6

Class 3A

Quarterfinals

Nov. 6

Slippery Rock  bye

Hickory 36, Sharon 20

Ft. LeBoeuf bye

Grove City 42, Fairview 7

Semifinals

Nov. 13

Slippery Rock 23, Hickory 17

Grove City 35, Ft. LeBoeuf 21

Championship

Saturday

Grove City 28, Slippery Rock 20

Class 4A

Semifinals

Nov. 6

Meadville 44, Harbor Creek 10

General McLane 28, Warren 20

Championship

Nov. 12

Meadville 52, General McLane 19

Class 6A

Championship

Nov. 13

McDowell 40, Butler 21

Subregionals

Class 5A

Nov. 6

Cathedral Prep 50, Brashear 24

Nov. 13

Cathedral Prep 48, Hollidaysburg 7

PIAA playoffs

Class 1A

Nov. 19

Northern Bedford 35, Reynolds 12

Quarterfinals

Nov. 26

Redbank Valley 21, Northern Bedford 14

Semifinals

Dec. 4

Redbank Valley 23, Bishop Canevin 14

Bishop Guilfoyle 20, Canton 7

Championship

Dec. 9

Redbank Valley vs. Bishop Guilfoyel, 1 p.m, Hershey

Class 2A

Nov. 20

Farrell 24, Westinghouse 7

Quarterfinals

Nov. 26

Farrell 30, Karns City 12

Semifinals

Dec. 4

Serra Catholic 27, Farrell 18

Southern Columbia 56, Northern Lehigh 14

Championship

Dec. 10

Southern Columbia vs. Serra Catholic, 1 p.m., Hershey

Class 3A

Quarterfinals

Nov. 26

Martinsburg Central 35, Grove City 6

Semifinals

Dec. 4

Central Valley 35, Martinsburg Central 21

Wyomissing 42, Neumann-Goretti 6

Championship

Dec. 11

Central Valley vs. Wyomissing, 1 p.m., Hershey

Class 4A

Nov. 20

Meadville 34, Juniata 27

Quarterfinals

Nov. 27

Jersey Shore 30, Meadville 6

Semifinals

Dec. 4

Aliquippa 41, Jersey Shore 16

Bishop McDevitt 28, Bishop Shananhan 

Dec. 9

Aliquippa  vs. Bishop McDevitt, 7 p.m., Hershey

Class 5A

Nov. 19

Cathedral Prep 69, East Stroudsburg South, 20

Quarterfinals

Nov. 27

Imhotep 42, Cathedral Prep 7

Semifinals

Dec. 4

Penn Trafford 49, Exeter 14

Imhotep 36, Strath Haven 0

Championship

Dec. 10

Imhotep vs. Penn Trafford, 7 p.m., Hershey

Class 6A

Nov. 19

McDowell 27, Taylor Allderdice 13

Quarterfinals

Nov. 26

Mt. Lebanon 47, McDowell 14

Semifinals

Dec. 5

Mt. Lebanon 49, State College 28

St. Joe Prep 49, Garnet Valley 13

Championship

Dec. 11

Mt. Lebanon vs. St. Joe Prep, 7 p.m., Hershey